Miss International History

1960
1961
1962
60_slide
61_slide
62_slide
Long Beach Arena, Long Beach CA
(4th RU)
(52 candidates)
U.S.A. – Charlene Lundberg
Long Beach CA
(Delegate)
(52 candidates)
U.S.A. – Jo Ann Marie Dye
Long Beach CA
(4th RU)
(53 candidates)
U.S.A. – Carolyn Joyner
1963
1964
1965
63_slide
64_slide
65_slide
Long Beach CA
(3rd RU)
(46 candidates)
U.S.A. – Joyce Bryan
Long Beach CA
(1st RU)
(41 candidates)
U.S.A. – Linda Ann Taylor
Long Beach CA
(1st RU)
(44 candidates)
U.S.A. – Gail Karen Krielow
1967
1968
1969
67_slide
68_slide
69_slide
Long Beach CA
(2nd RU)
(46 candidates)
U.S.A. – Pamela Elfast
Nippon Budokan Hall, Tokyo
(2nd RU)
(49 candidates)
U.S.A. – Karen Ann MacQuarrie
Nippon Budokan Hall, Tokyo
(Semi-finalist)
(44 candidates)
U.S.A. – Gayle Kovaly
1970
1971
1972
70_slide
71_slide
72_slide
Exposition Hall Fairgrounds, Osaka
(Semi-finalist)
(47 candidates)
U.S.A. – Randi Blesner
Long Beach CA
(3rd RU)
(50 candidates)
U.S.A. – Jacqueline Lee Jochims
Nippon Budokan Hall, Tokyo
(4th RU)
(46 candidates)
U.S.A. – Lindsay Diane Bloom
1973
1974
1975
73_slide
74_slide
75_slide
Exposition Hall Fairgrounds, Osaka
(Delegate)
(45 candidates)
U.S.A. – Maria Pia Canzani
Nippon Budokan Hall, Tokyo
(Winner)
(45 candidates)
Winner:  U.S.A. – Karen Brucene Smith
Okinawa’s Expo Theater, Motobu
(3rd RU)
(48 candidates)
U.S.A. – Patricia Lynn Bailey
1976
1977
1978
76_slide
77_slide
78_slide
Imperial Theater, Tokyo
(3rd RU)
(45 candidates)
U.S.A. –  Susan Elizabeth Carlson
Imperial Theater, Tokyo
(4th RU)
(47 candidates)
U.S.A. – Laura Jean Bobbit
Tokyo
(Winner)
(43 candidates)
U.S.A. – Katherine Patricia Ruth
1979
1980
1981
79
80_slide
81_slide
Yubin Chokin Hall, Tokyo
(1st RU)
(45 candidates)
U.S.A. – Anna Maria Rapagna
Tokyo
(1st RU)
(42 candidates)
U.S.A. – Clarissa Ann Ewing
Kobe
(Semi-finalist)
(42 candidates)
U.S.A. – Lisa Schuman
1982
1983
1984
82_slide
83_slide
84_slide
Fukuoka Hotel, Fukuoka
(Winner & Photogenic)
(43 candidates)
U.S.A. – Christie Ellen Claridge
Osaka Festival Hall, Osaka
(Semi-finalist)
(41 candidates)
U.S.A. – Kimberly Anne Bleier
Kanagawa Prefectural, Yokohama
(Delegate)
(46 candidates)
U.S.A. – Sandra Lee Percival
1985
1986
1987
85_slide
86_slide
87_slide - Copy
Tsukuba Science Exposition Plaza, Tsukuba
(1st RU)
(43 candidates)
U.S.A. – Sarie Nerine Jourbert
Nagasaki Holland Village
(Semi-finalist)
(46 candidates)
U.S.A. – Cindy Jane Williams
Nihon Seinen-Kan, Tokyo
(Semi-finalist)
(47 candidates)
U.S.A. – Paula Jean Morrison
1988
1989
1990
88_slide
89_slide
90_slide
Events Plaza Future Watch, Gifu
(1st RU)
(46 candidates)
U.S.A. – Dana Michelle Richmond
Kanazawa City Tourism Pavillion, Kanazawa
(Semi-finalist)
(47 candidates)
U.S.A. – Deborah Lee Husti
Osaka Flower Expo Site
(Semi-finalist)
(50 candidates)
U.S.A. – Shawna Lea Bowman
1991
1992
1993
91_slide
92_slide
93_slide
Tokyo
(Delegate)
(51 candidates)
U.S.A. – Kimberly Anne Byers
Nagasaki Holland Village, Nagasaki
(Delegate)
(50 candidates)
U.S.A. – Sandra Lee Allen
Tokyo
(Delegate)
(47 candidates)
U.S.A. – Lynette Jonene MacFee
1994
1995
1996
94_slide
95_slide
96_slide
Mie Sun Arena, Ise
(Delegate)
(50 candidates)
U.S.A. – Karen Kristie Doyle
Sinjuyo Pension Hall, Tokyo
(Delegate)
(47 candidates)
U.S.A.- Krista Loskota
Kanazawa City Kanko Kaikan Hall, Kanazawa
(Delegate)
(48  candidates)
U.S.A. – Maya Yadira Kashak
1997
1998
1999
97_slide
98_slide
99_slide
Kyoto Kaikan First Hall, Kyoto
(Delegate)
(42 candidates)
U.S.A. – Tanya Lorraine Miller
Tokyo Koseinenkin Kaikin Hall, Tokyo
(Delegate)
(43 candidates)
U.S.A. – Susan Paez
Yupout Kani Hoken Hall, Tokyo
(Delegate)
(54 candidates)
U.S.A. – Jennifer Jean Glover
2000
2001
2002
00_slide
01_slide
02_slide
Tokyo Koseinenkin Kaikin Hall, Tokyo
(Delegate)
(56 Contestants)
U.S.A. – Kirstin Anne Cook
Tokyo
(Delegate)
(52 candidates)
U.S.A. – Eliana Thompson
Tokyo
(Delegate)
(59 candidates)
U.S.A. – Mary Elizabeth Jones
2003
2004
2005
03_slide
04_slide
05_slide
Tokyo
(Delegate)
(45 candidates)
U.S.A. – Masielle Otero
Beijing, China
(1st RU)
(58 contestants)
U.S.A. – Amy Lynne Holbrook
Aicha, Japan
(Delegate)
(59 contestants)
U.S.A. – Anna Ward
2006
2007
2008
06_slide
07_slide
08_slide
Tokyo, Japan
(No representative sent)
(52 contestants)
Tokyo, Japan
(Delegate)
(61 contestants)
U.S.A. – April Strong
Macau, China
(Delegate)
(63 contestants)
U.S.A. – Kelly Best
2009
2010
2011
09_slide
10_slide
11_slide
Chengdu, China
(Special Award: Miss Mobile Beauty)
(66 contestants)
U.S.A. – Aileen Yap
Chengdu, China
(Delegate)
(70 contestants)
U.S.A. – Casandra Tressler
Chengdu, China
(Delegate)
(67 contestants)
U.S.A. – Kristen Little
2012
2013
2014
12_slide
13_slide
14_slide
Okinawa, Japan
(Semi-finalist)
(69 contestants)
U.S.A. – Amanda Delgado
Tokyo, Japan
(Semi-finalist)
(66 contestants)
U.S.A. – Andrea Neu
Tokyo, Japan
(Delegate)
(73 contestants)
U.S.A. – Samantha Brooks
2015
2016
2017
15_slide
Tokyo, Japan
(4th Runner Up)
(72 contestants)
U.S.A. – Lindsay Becker
Tokyo, Japan
(Placement)
(?? contestants)
U.S.A. – This could be you!
Tokyo, Japan
(Placement)
(?? contestants)
U.S.A. – This could be you!